Az egészség a legfontosabb dolog az ember életében. Egészséges élettel és egészséges életmóddal megelőzhetjük a nem fertőző betegségeket (pl. elhízás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek stb.). Az egészséges életmódhoz figyelembe kell vennünk a megfelelő és tápláló étrendet, a stressz-szint csökkentését, az alkoholfogyasztás csökkentését vagy akár kizárását, a dohányzás és a méreganyagok fogyasztásának kizárását, a napi testmozgás bevezetését (legalább napi 30 perc), és arra kell törekednünk, hogy legalább 7-8 órát aludjunk éjszakánként.
A szervezetben zajló folyamatok megfelelő működéséhez, az egészség megőrzéséhez és a betegségek megelőzéséhez, szükséges a szervezet számára az összes tápanyag megfelelő bevitele. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mit eszünk, mennyit eszünk, hol eszünk, honnan származik az étel és hogyan készítjük el.
Az egészséges táplálkozáshoz makrotápanyagokra (szénhidrátok, fehérjék és zsírok) és mikrotápanyagokra (ásványi anyagok és vitaminok) egyaránt szükség van. Köztudott, hogy az energiaszükséglet 50-55%-át szénhidrátokra, 30-35%-át egészséges zsírokra, 10-15%-át pedig fehérjékre van szükség.
Ha szénhidrátokról van szó, akkor az összetett szénhidrátokra gondolunk, mint például: teljes kiőrlésű kenyér, teljes kiőrlésű tészta, burgonya, zab, barna rizs stb. Ezek az élelmiszerek fokozatos energiát adnak, amely hosszabb ideig tart, szemben a finomított szénhidrátokkal (sütemények, édességek, cukor stb.), amelyek azonnali/rövid energiát adnak, de olyan hirtelen tűnnek el, ahogy megjelentek. Az összetett szénhidrátok jelentős mennyiségű rostot is tartalmaznak, ami segíti az emésztőrendszert és teltségérzetet ad.
Hasonlóképpen a zsírok is két kategóriába sorolhatók. Az egészségesek közé tartoznak a telítetlen zsírok (pl. olívaolaj, avokádó, diófélék stb.), míg a telített zsírokat (pl. margarin, sült ételek, feldolgozott élelmiszerek stb.) kerülni kell.
Végül, de nem utolsó sorban beszélünk a fehérje forrásokról is, amelyeknek 2 fajtája van: állati és növényi fehérje. Az állati fehérje a húsból, tojásból, halból, tejtermékekből stb. származik, míg a növényi fehérje a csicseriborsóból, lencséből, babból, zöldborsóból, szójából stb. származik. Fontos, hogy ezt a két fehérjeforrást együttesen fogyasszuk.
A tápanyagszükségletről már beszéltünk, de van még egy fontos dolog, amit érdemes szem előtt tartani. Hogyan alakítsuk ki a tányérunkat úgy, hogy minden olyan típusú élelmiszert tartalmazzon, ami egy egészséges tányérhoz szükséges? Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a tányér 50%-át zöldségeknek és gyümölcsöknek, 25%-át szénhidrátoknak és 25%-át fehérjéknek kell kitenni. A zsír az állati eredetű élelmiszerekből származó fehérjék kategóriájába tartozik, de kiegészíthető növényi eredetű zsírokkal (olívaolaj, olajos magvak) is. Szintén itt említendő a folyadékbevitel, amelynek lehetőleg 2 l/napnak kell lennie a szervezet megfelelő működése érdekében.
Írta: Orban Rebeka-Vivien